DÜZCE FİLİSTİN İÇİN TEK YÜREK

DÜZCE FİLİSTİN İÇİN TEK YÜREK

DÜZCE FİLİSTİN İÇİN TEK YÜREK

Filistin’de İsrail’in saldırısı sonucu hayatını kaybeden 52 Filistinli için Düzce’de yürüyüş düzenlendi. İsrail karşıtı sloganların atıldığı yürüyüşe Düzceliler yoğun ilgi gösterdi.

ABD’nin Kudüs’te İsrail Büyükelçiliği açması yönünde aldığı karar sonrası Filistinlilerin sokağa dökülmesi ve ardından İsrail tarafından yapılan katliam sonucu hayatını kaybeden 52 Filistinli için Düzce’de yürüyüş düzenlendi. Cedidiye Camii önünde öğle namazı sonrası toplanan Düzceliler İsrail karşıtı sloganlar atarak Anıtpark meydanına yürüdü. Vatandaşların katılım gösterdiği yürüyüşe ellerinde “Filistin Asla Yalnız Değildir, Kudüs İşgaline Dur De” yazılı pankart taşıyan, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, AK Parti İl Başkanı Hikmet Keskin, CHP İl Başkanı Vildan Cemşit, MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Engin Bedir, Kızılay Genel Merkez Denetleme Kurul Üyesi ve AK Parti milletvekili aday adayı Ali Dilber, CHP milletvekili aday adayı Zafer Teber, MHP milletvekili aday adayı Ümit Yılmaz ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Yürüyüş sonrası AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin yaptığı basın açıklamasında İsrail’in Kudüs’ü başkent olarak tanıma girişiminin asla kabul edilemeyeceğini belirterek “ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir. Kudüs’ün, gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla, gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır. BM Genel Kurulu’nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik. İsrail’in, şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şahadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Protesto yürüyüşü Düzce İl Müftüsü Hüseyin Can’ın yaptığı dua ile sona erdi.

Oluşturulma Tarihi : 16.5.2018